جنگ سرد میان شیعه و سنی

| June 25, 2017 | 0 Comments

گسترش تفکرات بنیادگرایانه از طریق شبکه مساجد، با پشتیبانی دو شبکه گسترده مالی یکی از سوی ایران و دیگری سعودی از جمله معضلاتی است که کشورهای سکولار و لائیک در دنیای غرب با آن دست و پنجه نرم میکنند.

نخستین بند از متمم قانون اساسی آمریکا، بند هجدهم از منشور جهانی حقوق بشر و همچنین بند نهم از کنوانسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا آزادی مذهب و اعتقادات را برای شهروندان تضمین میکند؛ اما با بالا گرفتن عملیات‌های تروریستی از سال 2001 تا امروز نه تنها حق آزادی مذهب و اعتقاد بلکه بسیاری دیگر از ابعاد آزادی‌ فردی گاها به طور رسمی و غیر رسمی شامل محدودیت‌هایی شده است.

بیش از چهار دهه از صدور انقلاب اسلامی بر پایه اصول مندرج در اصل 154 قانون اساسی میگذرد و در پی این سیاست در دو دهه اخیر دولت عربستان سعودی نیز بر پایه برنامه‌ای جامع به مقابله با این سیاست جمهوری اسلامی پرداخته است و به دنبال این دو کشورهای مسلمان دیگر نیز برای گسترش حوزه نفوذ مذهبی خود در میان اقلیت‌های مسلمان در اقصا نقاط جهان به حمایتهای مالی و اجرای پروژه‌های فرهنگی و مذهبی دست زده‌اند.

در چند سال اخیر و با دامنه دار شدن حوادث تروریستی در خاک اروپا میزان نگرانی‌ها از بالا گرفتن تشنجات مذهبی و گسترش اندیشه بنیاد گرایی از طریق شبکه مساجد از جمله معضلات اصلی دولت‌های اروپایی به شمار میرود.

اختصاص بودجه‌های مطالعاتی، تحقیقاتی در این زمینه نشانه اهمیت این موضوع در فضای پر التهاب کنونی است. محققان و حقوقدانان چند سالی است که به دستور نهادها و سازمان‌های دولتی به مطالعه و بررسی در زمینه مذهب و قانون مشغول هستند تا دولت‌ها با بهره گیری از نتیجه این مطالعات بتوانند در جهت وضع قوانینی که از یکسو توان نظارت و افزایش امنیت اجتماعی را داشته باشد و از سوی دیگر مغایرتی با اصول آزادی مذهب و همچنین جدایی دین از دولت را نداشته باشد اقدام نمایند.

این موضوع یکی از عمده معضلاتی است که کشورهای اروپایی را در چند سال گذشته به خود مشغول کرده.

از تصویب قانون آموزش امامان جماعت تا باز بینی مفاد درسی مدارس مذهبی و همچنین زیر ذره بین قرار دادن بودجه‌های کلان خارجی و اعانات و نذورات به مساجد از جمله اقدامات نظارتی است که با تمام محدودیت‌های قانونی تاکنون این کشورها برپایه قوانین داخلی خود به اجرا گذاشته اند، اما عدم وجود ساختاری مشخص و برخوردار از اتوریته لازم در میان جوامع مسلمان غربی باعث شده تا از یک سو دولت‌ها اقدامات لازمه را مغایر با ساختار سکولار خود ببینند و از سوی دیگر در غیاب یک نهاد پاسخگو تندرو ها و تروریست‌ها از این شکاف برای پیشبرد اهداف خود سو استفاده کنند، چرا که جامعه مسلمان بر خلاف دیگر مذاهب از ساختار و نهاد مشخصی برخوردار نیست.

در کشورهایی نظیر بلژیک، آلمان و هلند که بودجه اصلی مساجد مثل دیگر مراکز مذهبی از طریق سوبسیدهای دولتی و مالیات غیر مستقیم تامین میشود نظارت و ایجاد محدودیت بر اهدائیات و بودجه‌های اضافی از طریق کشورهای خارجی آسان تر است اما در کشوری نظیر فرانسه که نهادهای مذهبی اساسا از ساختار دولتی جدا هستند و هیچ سوبسید یا بودجه‌ای دریافت نمیکنند این مراکز مستقیما با اهدائات و نذورات اعضاء یا با بودجه‌هایی که ازهم کیشان و مراکز مذهبی در خارج از کشور میگیرند تامین میشوند.

پس از اقدامات تروریستی اخیر در چند سال گذشته دولت فرانسه حساسیت ویژه ای را بر شبکه مساجد این کشور اعمال داشته است و به تازگی در راستای مبارزه با بنیادگرایی  تامین بودجه مساجد از خارج از این کشور را زیر ذره بین قرار داده و برای مدت نامشخصی این گونه کمک ها را متوقف یا محدود نموده است.

بعد سه عملیات گسترده تروریستی در یک سال و نیم گذشته نگرانی های عمومی دولت فرانسه را به واکنش واداشته است. اما یک لایحه در این میان نگرانی های را باعث شده است؛ تعطیل کردن برخی مساجد و توقف شبکه های حمایت مالی خارجی آنها.

پس از حمله تروریستی نیس نخست وزیر فرانسه درخواست توقف بودجه خارجی مساجد برای مدت زمان مشخصی شد. چند روز پس از آن وزیر کشور فرانسه اعلام کرد که در این رابطه پیشتر اقدامات مشخص و لازم صورت گرفته و از دسامبر 2015 تاکنون بیش از 20 مسجد سلفی تعطیل شده اند.

وی در پیام خود گفت: ” در فرانسه جایی برای کسانی که  نفرت و نزاع را تحت لوای مساجد و نمازخانه ها تبلیغ میکنند نیست.”

از سوی دیگر مروان محمد دبیر اتحادیه مقابله با اسلام هراسی در فرانسه در مصاحبه ای گفت: ” سخنان وزیر کشور فرانسه این بار معنایی را دارد که مساجد با تربیت تروریست ها ارتباط مستقیم دارند، این روش درستی نیست و تنها انگشت اتهام را یک بار دیگر به سوی تمامی مسلمان دراز کردن است.”

بیش 2500 مسجد و نمازخانه در فرانسه دایر است و تمامی آنها به طور رسمی به عنوان مکان مذهبی ثبت نشده اند و برخی با نامهای فرهنگی و سازمانهای غیر انتفاعی به تبلیغ دین و ادای فرائض دینی مشغول اند. بنا به گزارش شبکه خبری فرانس 24 از این میان 120 مسجد متعلق به سلفی های تندرو است. این در حالی است که فعالیتهای سیاسی مذهبی و نفرت پراکنی مذهبی و همچنین خطبه های آتشین در ضدیت با فرقه های دیگر اسلام و یهود و غرب ستیزی در دیگر مساجد هم شنیده میشود، از جمله مساجد شیعیان عراقی، لبنانی و مساجد نزدیک به حزب الله و جمهوری اسلامی.

طرح نظارت و توقف بودجه‌های خارجی مشکوک در تمام طول تابستان مدیا و  جامعه سیاسی فرانسه را مشغول به خود کرده بود و حالا پس از پایان تعطیلات از سر گیری این موضوع در دو سطح کشوری و اروپایی در دستور کار قرار دارد.

در فرانسه حزب تندرو و دست راستی جبهه ملی از پشتیبانان اصلی این طرح است و بسیاری معتقدند که در کشوری که از سال 1990 ساختاری کامل و تمام عیار را برای مبارزه با پولشویی و تامین بودجه تروریسم داراست امر کنترل و نظارت بودجه مساجد کاری دشوار و مسئله ساز نیست. کما اینکه دولت فرانسه پیشتر نیز در موردی مشابه با کلیسای ساینتولوژی برخورد کرده است.

بنا به گزارشی که پیشتر از سوی کمیته تحقیقات پارلمان فرانسه منتشر شده بود سهم عمده‌ای از بودجه مساجد از وجوهات اهدایی اشخاص واعضای مساجد در خاک فرانسه تامین میشود و ظاهرا تنها  دو کمک عمده یکی به مبلغ 6 میلیون یورو از مراکش و 2 میلیون یورو از الجزایربه طور رسمی به مساجد فرانسه اهدا شده است. اما این مبلغ جزئی بسیار کوچک از مخارج سالانه این مراکز مذهبی است.

این گزارش به نکته مهمی اشاره دارد؛ “در ساختار سکولار فرانسه مساجد همانند کلیساها، کنیسه‌ها و دیگر عبادت گاه ها قانونا نمیتوانند هیچ گونه بودجه یا سوبسید دولتی دریافت کنند. تنها راه برای احداث مساجد جدید اهدائات خصوصی از سوی اشخاص و سازمانهای خیریه است و این دلیل اصلی وارد شدن سرمایه های خارجی به شبکه مساجد است.”

در این گزارش آمده است: ” از یکسو تلاش میشود که اسلام هم مثل دیگر مذاهب از ساختار مشخص و مدیریتی کلان برخوردار شود تا بتوان کنترل بهتری بر آن داشت و از سوی دیگر اعمال فشار برای عملی کردن این مهم بر پایه قانون 1905 که رسما بر جدایی بی قید و شرط مذاهب و دولت تاکید دارد در مغایرت است.”

خانم ناتالی گولت یکی از قانون‌گذاران که در پروسه تهیه این گزارش شرکت داشت به شبکه فرانس 24 در این رابطه گفت: ” هدف ممنوعیت کامل حمایتهای مالی خارجی نیست بلکه هدف شفافیت و نظارت بر این امر است.”

در این راستا دولت فرانسه اعلام کرد که ساختار کاری مشخصی را برای کلیه فعالیتهای مذهبی مسلمان در نظر دارد که تحت نظارت این ساختار کلیه مسائل مرتبط با جنیه های عمومی اسلام مورد نظارت واقع میگردد. این ساختار از وظیفه نظارت بر مراودات مالی تا وظیفه آموزش امامان جماعت مخصوصا امان جماعتی که خارج از فرانسه به دنیا آمدند را بر عهده خواهد داشت.

نکته قابل تامل اینکه این ساختار قرار است بر خلاف دیگر بنیادهای مذهبی توسط یک غیر مسلمان اداره شود، امری که اعتراض مسلمانان و چهره های مذهبی مسلمان در فرانسه را به دنبال داشته و این اقدام را توهین به جامعه مسلمان میدانند. مروان محمد در اینباره میگوید: اول اینکه آنها یک غیر مسلمان را انتخاب کردند که به هیچ وجه جامعه مسلمان را نمایندگی نمیکند و این چیزی نیست جز محصور کردن مسلمین. آیا در میان 4 میلیون مسلمان در فرانسه یک نفر نبود که بتواند این مسئولیت را به او سپرد؟”

4 میلیون نفر جمعیتی است که برای مسلمانان فرانسه تخمین زده میشود ولی آمار دقیقی از نژاد، قومیت و مذهب این مسلمانان در دسترس نیست. آمار دیگری این جمعیت را تا 5 میلیون تخمین میزند که با این حساب فرانسه داری یکی از بزرگترین جوامع مسلمانان در اروپا است اگر که بزرگترین نباشد.

به هر روی ایجاد یک چنین ساختار نظارتی و پرداختن به این موضوع به عنوان یکی از معضلات پدیده تروریسم اسلامی در اروپا میتواند خیلی سریع بر دیگر جوامع اروپایی نیز تاثیر گذارد همانطور که پیشتر نیز اینگونه اقدامات از فرانسه سرچشمه گرفته و به دیگر کشورها گسترش یافت، نظیر؛ ممنوعیت پوشیدن نقاب و برقع و همینطور طرح آموزش و تربیت امامان جماعت و همچنین ممنوعیت بورکینی در هفته های اخیر که موج تازه ای از مناظرات را در جوامع غربی به راه انداخت.

برخی از محققان جامعه و مذهب بر این باورند که این روند سر آغازی است بر پیدایش اسلام اروپایی در قالب یک نهاد مذهبی همخوان با جوامع غربی.

 

ترجمه و تحقیق: محسن بهزادکریمی

منابع:

http://hudoc.echr.coe.int/app/conversion/pdf/?library=ECHR&id=003-4500343-5427291&filename=003-4500343-5427291.pdf

http://www.pewresearch.org/fact-tank/2016/07/19/5-facts-about-the-muslim-population-in-europe/

http://www.senat.fr/fileadmin/Fichiers/Images/commission/missions/islam_en_france/14-Brochure_Mission_Islam.pdf

https://www.washingtonpost.com/world/europe/to-curb-radicalism-france-targets-foreign-funding-for-mosques/2016/08/14/788ec7e6-5ef9-11e6-84c1-6d27287896b5_story.html

Comments

comments

Tags: , , ,

Category: Farsi, Uncategorized

About the Author ()

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *